125 jaar Lutgerdina

Een schip dat van boeg tot spiegel is aangepast, zodat mensen met een beperking actief kunnen zeilen en er ook kunnen overnachten; daar zijn er maar weinig van. Als zo'n schip dan ook nog 125 jaar bestaat, is het tijd voor een feestje! En dat pakken we goed aan op de Lutgerdina.

Jubileumjaar

De Lutgerdina is uniek in haar soort. Wereldwijd zijn er maar weinig schepen met zoveel aanpassingen voor mensen met een beperking. Brede gangboorden, een hydraulisch stuursysteem, een lift naar benedendeks, hoog-laagbedden, aangepast sanitair... het zijn slechts enkele voorbeelden. In 2022 bestaat de Lutgerdina maar liefst 125 jaar! Reden genoeg om er een feestelijk jaar van te maken op de Lutgerdina.

Festiviteiten

Iedereen - deelnemers, vrijwilligers, (oud-)bemanningsleden en relaties van SailWise - krijgt een kans om dit jubileumjaar met ons te vieren. Deze festiviteiten staan al gepland en worden dit jaar verder aangevuld:

  • 1e afvaart Lutgerdina | 29 april 2022 (Enkhuizen)

  • Reünie | 24 juni 2022 (Enkhuizen)

  • Relatiedag | 23 september 2022 (Muiden)

  • Relatiedag SailWise Club van 100 | 24 september 2022 (Muiden)

  • Burendag |  25 september 2022 (Enkhuizen)

Merchandise

Ter ere van ons jubileumjaar is in onze webshop een limited edition Lutgerdina-trui te koop.

 

Een stukje geschiedenis

De Lutgerdina kent een lange historie. Het schip werd in 1897 gebouwd in Leiderdorp. In 1920 kreeg ze de naam l’Esperance en voer veel op Scandinavië. In de jaren ’50 werden de masten verwijderd, stond ze te boek als motorschip en kreeg ze de naam Janja. Op 11 december 1979 werd onze stichting – onder de naam Stichting Watersport met Gehandicapten – eigenaar van het schip en kreeg ze haar oorspronkelijke naam terug: Lutgerdina.

Volledig verbouwd en aangepast

Voordat de Lutgerdina kon varen met mensen met een beperking, was er een enorme klus te klaren. Het toenmalige motorschip werd in zeer slechte staat aangekocht voor fl. 7.000,-. Een fractie van het bedrag dat nodig was om het motorschip weer in oude glorie te herstellen én volledig toegankelijk te maken voor mensen met een beperking. Uiteindelijk werd ruim 1 miljoen gulden gedoneerd door onder andere Nederlandse Lions Clubs en de opbrengst van de allereerste Telebingo op televisie. Pas 2 jaar later, op 19 juni 1981 werd de Lutgerdina door prinses Margriet officieel overgedragen aan onze stichting en kon ze in haar nieuwe staat voor het eerst uitvaren met gasten.